55587673_404527153692360_7157692135565688832_n

Michel Piquemal „Księga mądrości” – Złote myśli, jak gwiazdy na niebie – Recenzja

W kolejnej książce z serii „Bajki filozoficzne” Michel Piquemal zaprasza nas do zbioru swoich ulubionych sentencji. Jak autor napisał we wstępie, od dawna towarzyszył mu zwyczaj kolekcjonowania zdań, które zawierały w sobie moc, piękno i mądrość. Przypomina mi to własne zwyczaje z czasów szkolnych, gdy czasem jedna sentencja otwierała całe nowe krainy myśli, a jedno zdanie chwytało to o czym rozmyślało się przez całe godziny. Patrząc na książkę Piquemala trochę żałuję, że zbierane przeze mnie cytaty gdzieś rozpierzchły się wśród minionych dni. Pociesza mnie jednak myśl, że wpływ tych słów, ich siła, moc, piękno i mądrość po prostu pozostały we mnie i uczyniły mnie tym kim jestem dziś. Dlatego jak najbardziej warto zachęcać nowe pokolenia do przyglądania się złotym myślom.

Czytelnicy serii, od razu zauważą, że książeczka ta, różni się od poprzednich. Podzielona jest na fragmenty, zbierające aforyzmy, dotyczące danego pojęcia. Na przykład pod hasłem „humor” możemy przeczytać przysłowie indyjskie, cytat z Woodego Allena oraz przysłowie afrykańskie. Cytaty, jak widać nie pochodzą w większości od autorów filozoficznych, ale od całej gamy postaci, pisarzy, mędrców, ważnych bohaterów oraz z mądrości przeróżnych ludów. Wydaje mi się, że taki wybór może nie tylko zachęcić do myślenia, ale również poznawania nowych autorów. Sam ze zdziwieniem odkryłem, że wielu ich nie znam. Lektura więc może być nie tylko zachętą do refleksji, ale również do poznania nieznanej kultury.

55523416_2776415755718720_6902056863223775232_n

Złote myśli mają to do siebie, że nie dają prostej odpowiedzi, lecz wymagają samodzielnego ich przemyślenia. Łatwo jest „potknąć się” o jakiś cytat, który ma w sobie niezwykłość i wcale na niego nie zwrócić uwagi. Dlatego książeczka ta jest moim zdaniem przeznaczona dla bardziej samodzielnych młodych czytelników. Opowieści dzięki swojej fabule, podstępnie mogą czytającego wciągnąć. Przy sentencjach trzeba być od razu gotowym i uważnym. Oczywiście można czytać je wraz z dzieckiem. Sądzę, jednak, że ta książka będzie bardziej odpowiednia do samodzielnej i intymnej podróży przez myśli młodego człowieka. W wydaniu polskim książkę wzbogacają ilustracje Agnieszki Malmon, które przez swoją prostotę oraz abstrakcyjność same w sobie są źródłem refleksji. Podczas zajęć zdarzało mi się, że dzieci zaglądały mi przez ramię bo chciały zobaczyć i zrozumieć obrazki.

55587673_404527153692360_7157692135565688832_n

Nie jako lektura, ale jako inspiracja, na pewno książka może być przydatną pomocą dydaktyczną. Jeśli nauczyciele etyki poszukują podręcznego źródła „mocnych” cytatów to z pewnością tu je mogą znaleźć. Zarazem jako zbiór aforyzmów, książka nie stanowi skończonego dzieła (tak jak żaden zbiór aforyzmów nim być nie może), ale raczej inspirację do stworzenia i wzbogacania własnej kolekcji. Może warto wrócić do dawnego zwyczaju zbierania mądrości?
Lektura wydobyła z mej pamięci cytat, który może być dobrym podsumowaniem – „Wyznacz swój kurs według gwiazd, nie według świateł każdego statku, który cię mija.” – Omar Bradley

Patryk Zaremba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *