projekty_konkurs_01_1060x480

Konkurs „DZIECI FILOZOFUJĄ”

kontakt / do pobrania

Edycja 2017

Edycja 2016

kokurs_sponsorzy

We współczesnym, skomplikowanym świecie, kształtowanie zdolności do samodzielnego myślenia i oceny powinno być jednym z głównych celów edukacji. Dlatego ideą przyświecającą naszemu konkursowi jest promowanie edukacji filozoficznej, zwłaszcza w postaci lekcji etyki, które są dostępne w polskiej szkole dla każdego. Celem edukacji filozoficznej zasadniczo nie jest przekazanie jakiejś porcji wiedzy. Ma ona raczej skłaniać do samodzielnego zastanawiania się nad problemami, dostarczając zarazem ku temu narzędzi i ćwiczeń. Wybraliśmy również taką formę konkursu, by stworzyć przestrzeń na twórczą inwencję dziecka. Staramy się bardziej dostarczyć pretekstu do kreatywnej pracy niż stworzyć kolejny sprawdzian porównujący dziecko do innych. Bowiem, to w swobodnych warunkach dziecko może nabywać umiejętność spontanicznej refleksji, a nie myśleć w sposób, który dopasuje sie do odpowiedzi, oczekiwanej przez dorosłych.
Celem konkursu jest promowanie efukacji filozoficznej i etycznej wśród uczniów rozpoczynających swoją edukację, dlatego konkursu jest przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III oraz klas IV-VI.
Dodatkowo pragniemy docenić codzienny trud uczniów oraz nauczycieli (nie tylko etyki, w poprzednią edycję konkursu byli również zaangażowani nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej). Konkurs jest świetnym wydarzeniem, dzięki któremu mogą pokazać owoce swoich przemyśleń, zaprezentować swoją pracę na lekcjach rozwijających myślenie. Nasz konkurs jest jedynym o takiej tematyce, a liczne pozytywne opinie od nauczycieli przekonały nas, że istnieje potrzeba kontynuacji naszego projektu.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie  „Aqueduct”
Szkoła  Podstawowa nr  267  im.  J.  Słowackiego  w  Warszawie
Wydawnictwo Muchomor

Patronat:
Instytut Filozofii UW – www.filozofia.uw.edu.pl
Scenariusze Lekcji – www.scenariuszelekcji.edu.pl
Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – www.nhef.pl/
Etyka w Szkole – www.etykawszkole.pl
Filozofuj! – www.filozofuj.eu
TVP ABC – www.abc.tvp.pl

Polskie Radio Dzieciom – www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
Qlturka – www.qlturka.pl
Ryms – www.ryms.pl
Juniorowo.pl – www.juniorowo.pl
Świerszczyk – www.swierszczyk.pl

Sponsorzy:
Rebel – www.rebel.pl
Świerszczyk – www.swierszczyk.pl
St. Majewski – www.st-majewski.pl
Rada Rodziców – SP nr 267 im. J. Słowackiego w Warszawie
Wydawnictwo Muchomor – www.muchomor.pl
Granna – www.granna.pl