Terminarz konkursu „Dzieci filozofują”:
4 stycznia 2018 – oficjalne ogłoszenie informacji o konkursie
20 kwietnia 2018 – termin zakończenia nadsyłania prac konkursowych
5 maja 2018 – ogłoszenie wyników konkursu
19 maja 2018 – zakończenie konkursu, wystawa prezentująca prace, wraz z ceremonią wręczenia nagród
Zasady konkursu
Konkurs w roku 2018 przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych:
– dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej – „Bajki Filozoficzne”: celem uczestników jest namalowanie własnej ilustracji do filozoficznej bajki wraz z zamieszczonym morałem lub krótką refleksją. Ilustracja wraz z morałem ma obrazować samodzielny proces myślowy dotyczący interpretacji ukrytej w tekście mądrości. Taka praca przypomina metodę często wykorzystywaną w pracy z najmłodszymi dziećmi na lekcjach etyki.
Dzieci są najlepszymi i najpilniejszymi filozofami. Nikt inny nie jest tak pełen ciekawości. Dzieci nie tylko poznają świat patrząc, dotykając i smakując go, lecz równie chętnie wsłuchują się w mądrości płynące z przeszłości, przekazywane w formie legend, opowiadań i bajek. Zachęcamy więc do stworzenia własnego, niepowtarzalnego komentarza do takich przekazów. Myślicie, że bajka „Nowe szaty cesarza” to opowieść o tym dlaczego dzieci są mądrzejsze od dorosłych, a może raczej o tym, by nie zwracać takiej uwagi na wygląd? Pragniemy dowiedzieć się jaki sens dzieci odkrywają w bajkach. Zachęcając je do własnej refleksji chcemy obudzić nawet w najmłodszych uczniach umiłowanie mądrości.
– dla uczniów klas 4-7 szkół podstawowych – „Opowieści filozoficzne”: celem jest stworzenie własnej opowieści w formie opowiadania literackiego, eseju, komiksu, lub filmu. Starsi uczniowie szkół podstawowych są równie ciekawi świata, co ich młodsi koledzy, a doświadczenie w stawianiu trudnych pytań i szukaniu na nie odpowiedzi mają większe. Naszym celem jest zachęcić ich do podzielenie się z innymi swoją własną twórczością oraz refleksją.
Hasłem trzeciej edycji konkursu jest: ”Skąd zło?”. Pytanie to dręczyło ludzi od zarania dziejów, więc nic dziwnego, że od początku na warsztat wzięli je również filozofowie. Mimo upływających wieków, wciąż na nowo musimy sobie na nie odpowiadać. By zmieniać siebie i świat na lepsze wpierw trzeba zastanowić się, co sprawia, że pewne rzeczy i procesy są określane jako złe, albo dlaczego ktoś w ogóle chciałby robić coś złego? Każdy z nas coś kiedyś przeskrobał, więc warto wciąż stawiać sobie pytanie o źródło zła. Pragniemy się dowiedzieć co na ten temat sądzą nasi uczniowie.
Pracę można wykonać:
⁃ indywidualnie, w postaci pracy literackiej (sugerowany gatunek to opowiadanie lub esej) lub komiksu. Prace nie powinny przekraczać pięciu stron formatu A4. Prace literackie w formie elektronicznej należy wysłać na adres e-mail organizatorów.
⁃ zbiorowo, w postaci filmu. Prace powinny być nagrane w formacie mp4, wmv, avi (w przypadku innych formatów prosimy o kontakt z organizatorem); limit długości trwania filmu to dziesięć minut; dozwolone są filmy z udziałem aktorów, animowane (poklatkowe lub rysunkowe) oraz filmy wykonane w programach komputerowych.
Prace prosimy wysyłać na adres:
Szkoła Podstawowa nr 267 w Warszawie
ul. Braci Załuskich 1, 01-773
z dopiskiem „Konkurs Filozoficzny”
lub
przynosić prace osobiście do sekretariatu szkoły